Alergia nie śpi, czyli jak zadbać o zdrowie w sypialni
Jak Twój materac wpływa na alergie?

Jak Twój materac wpływa na alergie?

Blisko 50% Polaków cierpi obecnie na co najmniej jedną alergię, a liczba zachorowań stale rośnie. Natomiast ponad 55% osób cierpiących na alergie w pomieszczeniach twierdzi, że ich objawy odczuwają gorzej w sypialni.

Przerażający roztocz kurzu domowego jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy reakcji alergicznej. A centrum tych roztoczy jest niestety Twoje łóżko – jedno z ich ulubionych miejsc do życia.

Zazwyczaj używany materac zawiera od 100 000 do 10 milionów roztoczy, i nic w tym dziwnego, gdyż przeciętna osoba zrzuca pół kilo naskórka (454 gramy) rocznie – większość z niej właśnie do naszych łóżek – i że przeciętny dorosły traci około pół litra (285 ml) wilgoci każdej nocy podczas snu również właśnie w łóżku. Cała ta wilgoć, ciepło i jedzenie sprawiają, że materace, zwłaszcza te stare, są świetną pożywką dla roztoczy.

W przypadku każdego rodzaju materacy, które wciąż są całkiem nowe i dobrze się sprawują, wietrzenie łóżka każdego ranka i regularne czyszczenie materacy, ochraniaczy, poduszek i koców pomoże wyeliminować warunki, w których rozwijają się roztocza kurzu domowego.

Regularne pranie pościeli (najlepiej raz w tygodniu) pomaga zmniejszyć rozprzestrzenianie się bakterii. Gdyż nie tylko pocimy się w nasze prześcieradła, ale wchłaniają one żywność, kosmetyki, kremy i inne ogólne zabrudzenia. Dlatego częste pranie pościeli zabije roztocza i usunie ich odchody, a co więcej zwolni rozwój roztoczy w poduszkach, kołdrze i materacu.

Poduszki należy wymieniać co dwa do trzech lat i prać co trzy miesiące. Jeśli pranie na gorąco nie jest możliwe, to 24 godziny w zamrażarce zabiją roztocza w poduszce przed praniem na zimno. Czy wiesz na przykład, że stara, niemyta poduszka może zawierać nawet 10% swojej wagi w postaci pleśni, martwych i żywych roztoczy oraz ich odchodów obciążonych alergenami?

Niezwykle ważne jest również zapewnienie dobrej wentylacji sypialni: w dobie centralnego ogrzewania i podwójnych szyb rzadko się to zdarza, ale dobry, chłodny powiew w pomieszczeniu w nocy pomoże zwalczyć problem i zapewni bardziej spokojny sen.

Dla tych, którzy obawiają się, że otwarte okna przepuszczają pyłki w powietrzu, warto pamiętać, że alergia wywołana przez roztocza jest znacznie gorsza niż jakakolwiek alergia wywołana przez pyłki. Astma zabija ludzi, katar sienny nie, dlatego wentylacja jest bardzo ważna.

Oto kilka innych najlepszych wskazówek dla osób cierpiących na alergie:

 • Utrzymuj temperaturę na niskim poziomie.
 • Unikaj suszenia ubrań na kaloryferach w sypialni.
 • Zapewnij swojemu materacowi porządne wiosenne porządki: wyjmij go na zewnątrz, aby dobrze się przewietrzyć, a następnie umieść go do góry nogami i odwrotnie niż poprzednio. Wyczyść podstawę miękką szczoteczką, aby usunąć kłaczki i kurz – jeśli musisz użyć odkurzacza, rób to bardzo ostrożnie i przy szeroko otwartym oknie lub używaj materaca dla alergików dla osób dorosłych Familly Classic oraz dla dzieci Baby Classic i młodzieży Junior Classic.

 • Regularnie odsuwaj łóżko od jakichkolwiek ścian, dokładnie odkurzaj pod nim i wokół niego.
 • Jeśli ktoś ma bardzo ostrą reakcję na pyłki, powinien rozważyć zastosowanie wentylatora mechanicznego – wentylatorów naprowadzających świeże powietrze przez filtry przeciwpyłkowe. Nie są zbyt drogie i mogą mieć ogromne znaczenie dla cierpiących.
 • Zamontuj rolety, które można łatwo wytrzeć do czysta.
 • Trzymaj zwierzęta z dala od sypialni i zdecydowanie z dala od łóżka, aby zmniejszyć poziom alergenów.
 • Regularnie czyść poduszki, miękkie zabawki, zasłony i meble tapicerowane.
 • Użyj odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA.
 • Wytrzyj powierzchnie wilgotną, czystą szmatką, ponieważ suche kurz może dalej rozprzestrzeniać alergeny.

Poduszka lateksowa antyalergiczna

Źródła:

 1. https://www.nfz.gov.pl/
 2. https://www.medonet.pl/
 3. https://www.mp.pl/
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium