Jak prać kołdrę? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Stan pościeli znacząco wpływa na jakość i komfort odpoczynku. Warto pamiętać, że zwykła wymiana poszewek nie gwarantuje higienicznych, wolnych od bakterii warunków snu. Równie ważnym aspektem jest regularne czyszczenie kołder oraz poduszek. Jak prać kołdrę? Sprawdź, co warto wiedzieć, żeby zrobić to poprawnie i nie zniszczyć pościeli!

 

Jak często prać kołdrę?

To, jak często należy prać kołdrę, zależy od wielu czynników. Istotne aspekty to między innymi rodzaj wypełnienia, wiek użytkownika, jego potrzeby czy stan zdrowia. Zabrudzenia kołder i poduszek znacznie częściej pojawiają się w domach, w których są dzieci lub zwierzęta. Jak prać kołdrę w przypadku przeciętnego użytkownika? Zazwyczaj zaleca się odświeżenie pościeli co 5-6 miesięcy. Okres pomiędzy kolejnymi praniami powinien być znacznie krótszy w sytuacji wystąpienia alergii, nadmiernej potliwości czy upalnego lata.

 

Jak prać kołdrę syntetyczną?

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym zazwyczaj można prać w pralce automatycznej. Zalecane parametry procesu zwykle umieszczone są na metce. Jak prać kołdrę na podstawie podanych tam informacji? Pamiętaj, że producenci określają na metkach temperaturę maksymalną. Jeśli kołdra nie jest bardzo brudna i chcesz ją tylko odświeżyć, wystarczy pranie w 40 stopniach. Do czyszczenia pościeli wybierz delikatne detergenty. Płyn do prania będzie w takim przypadku lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny proszek.

Jak prać kołdrę osoby z alergią na roztocza? W takim przypadku czyszczenie powinno być wykonane w temperaturze 60 stopni, gdyż jest ona niezbędna do wyeliminowania zagrażających alergenów.

 

Jak prać kołdrę puchową?

Kołdry puchowe są znacznie bardziej wymagające niż syntetyczne. Podstawą ich prawidłowego czyszczenia są informacje na metce. Puch jest bardzo delikatny i wypranie go w niewłaściwych warunkach może spowodować jego zniszczenie. W przypadku puchowej pościeli często stosowanym rozwiązaniem jest czyszczenie w pralni. Jak prać kołdrę puchową, jeśli nie możesz skorzystać z pomocy specjalistów? Wybierz program do prania delikatnego, z niewielkimi obrotami wirowania. Użyj detergentów, które nie zawierają w składzie enzymów, ponieważ mogą one uszkodzić wypełnienie. Często rekomendowanym rozwiązaniem jest wrzucenie do bębna piłeczek tenisowych, które podczas prania rozbijają wsad i zapobiegają jego zbijaniu się w jednym miejscu.

 

Suszenie kołdry

Jak prać kołdrę, by uniknąć problemów z suszeniem? Zrób to w suchy, umiarkowanie słoneczny dzień. Pościel syntetyczną możesz wstępnie odwirować, natomiast w przypadku puchowej nie należy tego robić. Pamiętaj, żeby zaraz po zakończeniu prania wyjąć kołdrę z pralki. Zwróć też uwagę, żeby pościel nie suszyła się bezpośrednio na upalnym słońcu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium