Jak wybrać odpowiedni materac?

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego materaca, może wpłynąć na więcej kwestii niż można w pierwszej chwili pomyśleć. Dobrze dobrany z pewnością zapewni Ci komfort i jakość snu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również samopoczucie, a nawet zdrowie, w pewnej mierze uzależnione są właśnie od tego elementu wyposażenia domu. Zobacz, jak w czterech prostych krokach podjąć właściwą decyzję.

 

Krok pierwszy – wybór rodzaju

Zabierając się do wyboru właściwego materaca, najpierw zastanów się nad odpowiednim rodzajem. Na rynku możesz znaleźć wiele różnych modeli, ale warte rozważenia są przede wszystkim materace nawierzchniowe, lateksowe oraz lateksowo-piankowe. Pierwsze z wymienionych stosuje się do wyregulowania twardości posiadanego już materaca. W ten sposób możesz niewielkim kosztem poprawić komfort swojego snu. Pozostałe dwa rodzaje cechują się dużą wytrzymałością oraz punktową elastycznością. Nie należą do najtańszych, ale jeżeli są wysokiej jakości, to z pewnością posłużą Ci przez wiele lat. Jeżeli cierpisz na różnorakie schorzenia kręgosłupa możesz sięgnąć po specjalistyczne materace ortopedyczne, zapobiegające pogłębianiu się dolegliwości. Każdy z opisanych rodzajów możesz znaleźć w naszej ofercie. Warto pamiętać, że wymienione materace pasują do każdego rodzaju łóżka, czy to pojedynczego, małżeńskiego, czy też piętrowego.

 

Krok drugi – twardy, czy miękki materac

Kiedyś uważano, że dobry materac to twardy materac i rzeczywiście - paręnaście lat temu taka zasada miała racje bytu. Dziś sytuacja rysuje się całkiem inaczej, a wszystko ze względu na znaczny rozwój technologiczny w tym względzie. Nowoczesne materace nie muszą być twarde, aby utrzymać odpowiednią pozycję i wspierać Twoją sylwetkę podczas snu. Dostępne są cztery kategorie twardości materaców – miękkie (określane jako H1) idealne dla dzieci i osób ważących do 60 kilogramów, średnio-miękkie (czyli H2), odpowiednie przy wadze nieprzekraczającej 80 kilogramów, średnio-twarde (czyli H3), dla osób ważących nie więcej niż 110 kilogramów oraz twarde (czyli H4) stworzone z myślą o utrzymaniu wagi przekraczającej 110 kilogramów. Jeżeli planujesz zakup materaca, na którym będą spały dwie osoby, musisz policzyć łączny ciężar.

 

Krok trzeci – wielkość

Ogólna zasada mówi, że jeżeli planujesz spać w łóżku sam, materac powinien być szeroki na co najmniej 70cm, natomiast jeżeli dobierasz materac dla dwóch osób – minimalna szerokość to 140cm. Oczywiście jest to kwestia przede wszystkim indywidualnych preferencji. Problem może pojawić się przy łóżku piętrowym, którego wymiary często są niestandardowe. Na szczęście w naszej ofercie zawarte są materace w wielu różnych rozmiarach, w tym materace robione na zamówienie, więc z pewnością pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie w takiej sytuacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium