Jak wyczyścić materac? 4 sprawdzone sposoby na szybkie odświeżenie

Regularne odświeżanie materaca jest niezwykle ważne dla higieny i komfortu snu. Warto o tym pamiętać nie tylko w sytuacji zabrudzenia jego powierzchni. Szczególnie, że zabiegi pielęgnacyjne nie należą do skomplikowanych i czasochłonnych. Jak wyczyścić materac? Przedstawiamy cztery proste sposoby!

 

Dlaczego trzeba czyścić materac i jak często to robić?

Podczas użytkowania na powierzchni materaca osadza się między innymi martwy naskórek, kurz i pot. Te czynniki sprzyjają rozwojowi niepożądanych drobnoustrojów i gromadzeniu się roztoczy. Zaniedbanie czyszczenia materaca nie tylko wpływa na jakość wypoczynku, ale też może być przyczyną alergii. Sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest systematyczne odświeżanie materaca. Standardowo najlepiej wykonywać je przynajmniej raz na trzy miesiące. Zwiększenie częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych zaleca się w przypadku alergików. Jak wyczyścić materac, by zapewnić sobie najlepsze warunki do odpoczynku?

 

Odkurzanie – szybki sposób na usunięcie zanieczyszczeń

Dzięki odkurzaniu usuniesz z powierzchni zanieczyszczenia, takie jak kurz, włosy, naskórek, roztocza i inne drobne elementy. Jak wyczyścić materac za pomocą odkurzacza? Pamiętaj, żeby korzystać z czystej szczotki. Jeśli używasz jej również do sprzątania podłóg, warto ją dokładnie umyć. Podczas samego czyszczenia zwróć uwagę również na boki materaca i stelaż. W tych miejscach gromadzi się dużo zabrudzeń.

 

Jak wyczyścić materac z plam?

Niemal każdy materac wyposażony jest w zdejmowany pokrowiec, który możesz wyprać w pralce. Jak wyczyścić materac, żeby nie uszkodzić pokrowca? W zależności od zastosowanego materiału zazwyczaj rekomenduje się pranie w temperaturze od 40 do 60 stopni.

 

Szybkie odświeżenie, czyli wietrzenie materaca

Szybkim i prostym sposobem na codzienne odświeżenie materaca jest jego wietrzenie. Wbrew pozorom, wcale nie jest ono jednoznaczne z przenoszeniem materaca lub wystawianiem go na świeże powietrze. Wystarczy, że codziennie po wstaniu zdejmiesz z łóżka kołdrę i pozostawisz jego powierzchnię nieosłoniętą na 15 minut. Ten drobny zabieg umożliwi wyparowanie ewentualnej wilgoci znajdującej się na pokrowcu lub w materacu.

 

Domowe środki do czyszczenia materaca

Zastanawiasz się, jak wyczyścić materac, żeby zneutralizować nieprzyjemne zapachy i zabezpieczyć go przed bakteriami? Dobrym sposobem będzie wykorzystanie domowych środków czyszczących. Doskonale sprawdzi się soda oczyszczona. Posyp nią powierzchnię materaca, rozprowadź równomiernie szczotką lub dłonią i pozostaw na 30 minut, a następnie dokładnie odkurz. Świetnym środkiem dezynfekującym jest też olejek herbaciany. Możesz wymieszać go z dużą ilością sody lub rozpylić na materacu i pozostawić do wyschnięcia. Uważaj, żeby nie przesadzić – olejek jest bardzo intensywny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium